Profanum

Spektakl Profanum jest światem tego co ludzkie, tego co się wydarza w zwyczajnym życiu. W tej historii człowiek jawi się jako istota samotna – zagubiona w świecie, zagubiona w sobie samej. Owa samotność to coś, na co człowiek jest niejako skazany. Nikt przecież nie może przeniknąć do wnętrza ludzkiego umysłu, tej najbardziej intymnej części nas samych. Szansą przełamania owej samotności jest drugi człowiek. Stykamy się z sobą, wchodzimy w różne relacje – pojawiają się uczucia przyjaźni, miłości, kontakt fizyczny, ale również złość, nienawiść, przemoc. Beztroskie zabawy przeradzają się w równie beztroskie okrucieństwo, seks,  poszukiwanie coraz nowych bodźców i wrażeń. Balansujemy na granicy pomiędzy miłością i potrzebą bliskości a okrucieństwem będącym nieodłączną częścią naszej natury. Będąc zagubionym w świecie łatwo wpaść w sidła własnego szaleństwa, które staje się tylko alternatywą dla szaleństwa innych.

 

Ruchomy Kolektyw to grupa nieformalna, która powstała w 2013 roku na potrzeby stworzenia spektaklu "Profanum", którego pomysłodawcą oraz reżyserem jest Kamil Wawrzuta. Spektakl został zrealizowany w ramach programu "Scena Młodych" Warszawskiej Opery Kameralnej, 8 listopada 2013 roku. Do grupy należą: Natalia Dinges, Paulina Jóźwicka, Jan Lorys, Krystian Łysoń, Oskar Malinowski i Paweł Zaufal. Łączy ich wspólne wykształcenie na polu teatralno - tanecznym - są absolwentami Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz doświadczenie pracy zawodowej – wielokrotna współpraca podczas studiów, ale także w pracy nad profesjonalnymi spektaklami.

Idea dalszej współpracy artystycznej znalazła swoją kontynuację w pracy nad drugą produkcją  „we are not superheroes”. Spektakl ten powstał dzięki zwycięstwu grupy Ruchomy Kolektyw w konkursie Teatru Ochoty „Polowanie na motyle III”, jego premiera odbyła się 12 lutego 2016 roku w tym teatrze.

Działalność arystyczną grupy oraz eksploatację spektaklu „Profanum” wspiera Fundacja ART_committed.

Trailer

Fb

Prasa:

„...Szczerze powiedziawszy, nie pamiętam, kiedy widziałem w teatrze coś tak esencjonalnego i sensualnego, soczystego i mięsistego, energetycznego i odświeżającego. Pięcioro aktorów/tancerzy (Natalia Dinges, Paulina Jóźwicka, Jan Lorys, Oskar Malinowski i Krystian Łysoń) kierowanych przez swojego kolegę – autora reżyserii i choreografii – Kamila Wawrzutę porywa od pierwszych minut na scenie i odpuszcza do końca. Oglądałem ten spektakl w skupieniu, by nie zgubić choćby sekundy, czując ściśnięty lekko żołądek, bo artyści wytwarzają w powietrzu nieustające napięcie, jakąś moc tajemną...”

więcej

Dotychczasowa eksploatacja spektaklu:

  • Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim – spektakl zdobył wyróżnienie,
  • Roma Teatro Festival - nagroda Grand Prix,
  • Suwalskie Centrum Kultury w ramach programu "Podziel się swoim talentem"
  • International Art Forum "Alter Ego" Sofii
  • Warszawska Platforma Tańca,
  • Teatr Ochoty w programie "Polowanie na motyle III" - spektakl zwyciężył w konkursie umożliwiając realizację nowego spektaklu "we are not superheroes"
  • Warszawska Opera Kameralna w cyklu "Scena młodych"

Reżyseria: Kamil Wawrzuta
Choreografia: Kamil Wawrzuta/Obsada
Obsada: Natalia Dinges, Paulina Jóźwicka, Jan Lorys, Oskar Malinowski, Krystian Łysoń
Scenografia: Anna Wojtecka
Czas trwania: 45 min