Projekt: 3 siostry

Olga, Masza i Irina, trzy siostry Prozorov, żyją wraz z bratem Andrzejem Sergiejewiczem od jedenastu lat w większym mieście garnizonowym na wschodzie Rosji. Przed owymi laty opuścili swoja rodziną Moskwę z ojcem, który objął tu dowództwo brygady(...). Masza od siedemnastego roku życia trwa w nieszczęśliwym małżeństwie. Olga, od kiedy pracuje w gimnazjum, czuje, jak z każdym dniem kropla po kropli uchodzą z niej siły. A Irina rzuciła się w wir pracy, aby wyzbyć się uczucia smutku i niezadowolenia. Pobyt na prowincji stracił swój sens, wspomnienie o czasach Moskiewskich coraz to wypływa spod nudy codzienności i wznosi się w jeden rozpaczliwy okrzyk: "Do Moskwy!"

(Peter Szondi, Teoria nowoczesnego dramatu)

Punktem wyjścia do myślenia o tym spektaklu nie była historia fabularna życia sióstr Prozorov, ale silna nić emocjonalna, która je łączy. W spektaklu „Projekt:3 Siostry” można zobaczyć całą gamę relacji międzyludzkich łączących trzy kobiety. Nie tylko tych negatywnych, które wynikają z ich sytuacji życiowej, ale przede wszystkim tych pozytywnych – siostrzanych. Artystkom zależało, żeby widz zobaczył na scenie trzy młode, naturalne dziewczyny, i nie był pewien kiedy są one sobą a kiedy Olgą, Maszą i Iriną. Wydaje się, że to jedyne możliwe i uczciwe rozwiązanie w sytuacji gdy prezentowana jest wariacja na temat dramatu Czechowa, traktując tekst jako pretekst. Po dwóch latach pracy nad spektaklem, prezentowaniem go, doskonaleniem jest on spójną fabularnie historią dramatu, jak również luźną kompozycją elementów, układających się w barwną i często zaskakującą plejadę postępujących po sobie wydarzeń prezentujących relacje między trzema młodymi kobietami. Nie brakuje tu dobrze zastosowanego humoru, jak również dramatyzmu i głębi czechowowskiego języka.”

Spektakl autorstwa Agnieszki Bednarz, Pauliny Jóźwickiej, Katarzyny Kostrzewy wspiera Fundacja ART_committed

Fb

Prasa:

„...Zgodnie z nazwą spektaklu, wykonawcy nie proponują nam linearnej lektury Czechowa, lecz raczej – jak to w teatrze tańca – impresje, związane ze sztuką. Mają one za zadanie odsłonić relacje między pojawiającymi się tu postaciami. Stąd też w tańcu wiele interakcji, przepychanek, próbowania sił. Gra, która się tutaj toczy, to wyraźnie gra o dominację, podporządkowanie sobie pozostałych bohaterów. Poprowadzona jest w taki sposób, że spod postępowania dorosłych już przecież kobiet wyłaniają się dziecięce zabawy i zachowania...“

Więcej

"...Do Moskwy! Do Moskwy!” krzyk tęsknoty rozdziera salę…Nuda, tęsknota, poczucie bezczynności. Kiedy wreszcie wrócą do Moskwy? Trzy siostry Olga, Masza i Irina przed jedenastu laty opuściły swoje rodzinne miasto i wraz z ojcem przybyły do miasteczka na wschodzie Rosji. Spektakl w wykonaniu Agnieszki Bednarz, Pauliny Jóźwickiej i Katarzyny Kostrzewy to własna interpretacja sztuki Antona Czechowa „Trzy siostry”. Studentki Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie z wydziału Teatru Tańca w Bytomiu serwują widzom niesamowite połączenie sztuki i świetnie dopracowanej choreografii. Duże wrażenie robi towarzysząca układowi muzyka w wykonaniu Collage..."

Więcej

Dotychczasowa eksploatacja spektaklu:

  • XII Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim – nagroda Specjalna,
  • Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Zdarzenia” im. Józefa Szajny –  nagroda Grand Prix,
  • Tyskie Spotkania Teatralne - II Nagroda,
  • IX  Roma Teatro Festival - nagroda dla najlepszej aktorki Agnieszki Bednarz,
  • Międzynarodowy  Festiwal Teatralny w Moskwie „Stanislavski Continous“,
  • Festiwal „Teatralna Maszyna Pszczyna“,
  • Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach/ Lato w Malarni,
  • Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej w Bytomiu,
  • spektakl otrzymał dofinansowanie w programie Instytutu Muzyki i Tańca „Scena dla Tańca“ w ramach którego odbyło się jedenaście spektakli

Reżyseria: Paulina Jóźwicka, Agnieszka Bednarz, Katarzyna Kostrzewa
Choreografia: Paulina Jóźwicka, Agnieszka Bednarz, Katarzyna Kostrzewa
Czas trwania: 50 min.